Blog
Rozwój Inspracja i Mentoring

Blog

28
09
2022

Autor: Tomasz Szczepański

Jak w 9 krokach polepszyć swoje finanse

Jak w 9 krokach polepszyć swoje finanse

Jak lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi:

 

1. Ustal budżet: wiele osób nie ustala sobie budżetu z powodu zwyczajnego lenistwa. Często wydaje się to nudnym zajęciem. Jeśli jednak masz problemy z pieniędzmi, to nie możesz sobie pozwolić na wymówki w tej materii. Wszystko, czego potrzebujesz, aby wrócić na właściwą drogę, to odrobina pracy nad budżetem każdego miesiąca. Zamiast skupiać się na samym procesie tworzenia budżetu, skoncentruj się na efektach, jakie ten budżet przyniesie Twojemu życiu.

 

2. Korzystaj z budżetu: Twój budżet będzie bezużyteczny, jeśli go utalisz, a następnie pozwolisz, by leżał gdzieś w szufladzie i osiadał na nim kurz. Sięgaj do niego często w ciągu miesiąca, aby wsprzeć się w podejmowaniu decyzji dotyczących wydatków. Aktualizuj go, gdy opłacisz jakieś rachunki lub dokonasz innych miesięcznych wydatków. W dowolnym momencie w ciągu miesiąca powinieneś mieć pojęcie o tym, ile pieniędzy możesz jeszcze wydać, biorąc pod uwagę wszelkie wydatki, które pozostały do zapłacenia.

 

3. Określ limit na nieujęte w budżecie wydatki: Krytyczną częścią twojego budżetu jest dochód netto lub kwota pieniędzy pozostała po odjęciu wydatków od dochodu. Jeśli po tym pozostaną jeszcze jakieś wolne środki, możesz je wykorzystać na przyjemności i rozrywki, ale tylko do określonej kwoty. Nie możesz zwariować na punkcie pieniędzy, zwłaszcza jeśli to niewiele, musi wystarczyć na cały miesiąc. Przed dokonaniem jakichkolwiek dużych zakupów upewnij się, że nie będą one kolidowały z żadnymi innymi planami.

 

4. Śledź swoje wydatki: małe zakupy w różnych miejscach zdumiewająco szybko się sumują i zanim się zorientujesz, przekroczysz swój budżet. Zacznij monitorować swoje wydatki, aby odkryć, w jakich sytuacjach nieświadomie możesz przekraczać wydatki. Zapisuj swoje rachunki i zakupy w dzienniku wydatków, kategoryzując je w ten sposób, abyś mógł zidentyfikować obszary, w których trudno ci utrzymać kontrolę nad wydatkami.

 

5. Nie zaciągaj żadnych nowych powtarzających się co miesiąc płatności: fakt, że twoje dochody gwarantują ci zdolność kredytową do określonej kwoty, nie oznacza, że ​​powinieneś zaciągać maksymalne zobowiązania. Wiele osób naiwnie sądzi, że bank nie wyda im karty kredytowej lub nie udzieli kredytu, na który ich nie stać. Bank, zgodnie z Twoim wnioskiem, zna tylko Twoje dochody i zobowiązania dłużne zawarte w raporcie kredytowym z BIK-u, a nie inne zobowiązania, które mogłyby uniemożliwić terminową spłatę. To Ty decydujesz, czy miesięczna spłata jest możliwa na podstawie Twoich realnych dochodów i innych miesięcznych zobowiązań. Musisz być przede wszystkim uczciwy wobec samego siebie.

 

6. Upewnij się, że kupujesz po najkorzystniejszych cenach: możesz skorzystać z porównywarki cen, upewniając się, że zapłacisz najniższą cenę za dane produkty i usługi. Szukaj rabatów, kuponów i tańszych alternatyw, kiedy tylko możesz. Po prostu przygotuj się do zakupów.

 

7. Duże zakupy odkladaj w czasie: możliwość opóźnienia zakupu przyczyni się do tego, że zgromadzisz więcej środków. Kiedy odkładasz duże zakupy na później (nie musisz ograniczać zakupów mniejszych, ale niezbędnych rzeczy lub dokonywać zakupu ze środków na karcie kredytowej), dajesz sobie czas na ocenę, czy dany zakup jest tak naprawdę konieczny, i zyskujesz więcej czasu na porównanie cen. Gdy oszczędzasz zamiast korzystać z kredytu, unikasz płacenia odsetek od zakupu. A jeśli oszczędzasz, zamiast powiększać swoje zobowiązania, nie musisz radzić sobie z wieloma konsekwencjami zaległości finansowych.

 

8. Ogranicz zakupy z kart kredytowych: Karty kredytowe są największym wrogiem osób lubiących wydawać. Kiedy zabraknie Ci gotówki, po prostu używasz karty kredytowej, nie zastanawiając się, czy stać Cię na spłatę jej salda. Oprzyj się chęci korzystania z kart kredytowych na zakupy, na które Cię zwyczajnie nie stać, zwłaszcza na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz.

 

9. Regularnie oszczędzaj: wpłacanie co miesiąc środków na konto oszczędnościowe może pomóc budować zdrowe nawyki finansowe. Możesz nawet tak skonfigurować swój rachunek w banku, aby pieniądze były automatycznie przesyłane z rachunku podstawowego na subkonto oszczędnościowe. W ten sposób nie musisz pamiętać o ich przelewaniu.

 

 

Sprawne radzenie sobie z pieniędzmi wymaga doświadczenia. 

Wiadomo, że praktyka czyni mistrza. Nie zrażaj się, gdy na początku nie będziesz przyzwyczajony do planowania finasnów i odkładania zakupów w czasie, aż będziesz mógł sobie na nie pozwolić. Im bardziej włączysz te nawyki w codzienne życie, tym łatwiej będzie Ci zarządzać swoimi pieniędzmi i w tym lepszej kondycji będą Twoje finanse. 

 





« Wróć

Social Media
linia

instagram facebook google plus
newsletter

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanego adresu e-mail przez Tomasz Szczepański, do realizacji usługi Newsletter drogą elektroniczną. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści jej danych oraz możliwość ich poprawiania. Dane są podawane przez osoby, których dotyczą dobrowolnie.